TTÜDER GENEL SEKRETERİ BİROL YENTÜR: “YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM DESTEKLENMELİ”

TTÜDER GENEL SEKRETERİ BİROL YENTÜR: “YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM DESTEKLENMELİ”

TTÜDER GENEL SEKRETERİ BİROL YENTÜR: “YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM DESTEKLENMELİ”
TTÜDER GENEL SEKRETERİ BİROL YENTÜR: “YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM DESTEKLENMELİ”

Yıllardır Türk Ekonomisi için üretim yapan, gerektiği zaman zor koşullarda gerektiği zaman olumsuz durumlarda bile, üretimini sürdüren tıbbi cihaz üreticileriyiz.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi, yerli ve milli üretimimiz ile kalkınacağız sözleri, yıllardır üretim yapan üreticiler olarak bizi çok heyecanlandırmıştır.

Lakin gelin görün ki, bürokraside bu işleyiş nasıl ilerliyor;

Kamu hastanelerine malzeme satışı için gittiğimizde, yerli üretimsiniz deyip ithal malzemelere göre daha çok fiyat indirimi istiyorlar SUT (Sağlık Uygulama Tebliği) üstünden. İhale kanunda da yer alan %15 yerli malı fiyat avantajını sağlamıyorlar.  Ağustos 2018 tarihinde kurların yükselmesi ile kurumlar aynı malzemenin ithal olanından iskonto istemezken, milli üretim olan malzemelerden %5 – %10 iskonto talep etmekteler.

Ödemelerine gelince ithal malzemelerin ödemesini daha hızlı ödeyip, milli üretim olan malzemelerin ödemesini daha uzun vadelerde ödemekteler.

Bizler ülkemiz ’de şuan için zor olanı yapıyor üretmeye çalışıyoruz, hammaddelerimizin hepsi ithal, teknoloji ithal ama kalite ithal malzeme ile aynı olmasına rağmen kurumlarda karşılaştığımız bu ikili standart bizleri derinden üzmektedir.

Diyoruz ki, endüstriye destek verin üretsin, üretsin ki; dışa bağımlılığımız azalsın, dolar ve euro kuru yükseldiği zaman ülkemiz malzemesiz kalmasın. Ülkemizin kendi sanayisi gelişsin, istihdam artsın, cari açık azalsın.

Ülkemizin yanında yer almayan ülkelerin malzemeleri kurumlarda kullanılacağına yerli ve milli ürünler yer alsın ve kullanılsın. Alıcılar ve kullanıcılar yerli ve milli ürünlerin kalitesi ve güvenirliliği ile tanışsın, milliliğimizden uzaklaşmadan yerliliğimizi koruyalım.

İthal deyince, Almanya, ABD’nin yanı sıra Çin, Hindistan, Pakistan’dan gelen malzeme de ithal oluyor ama kurumlar için yerli üretim harici bütün malzemeler daha değerli duruma geçiyor.

Ülkemizde yerli üreticilerin aldığı pay ithal malzemelere göre yok denilecek kadar azdır.

Gelin hep beraber kendi ülkemizin milli malzemelerini koruyalım,  kollayalım, ithal malzemelere olan özentimizi de bir tarafa bırakalım.

Fethullah Gülen Terör Örgütü (FETÖ) başını ülkesinde besleyen ABD’nin malını, PKK’ya destek veren Avrupa Ülkeleri’nin mallarını değil,  ayakta kalmak için mücadele eden üreticilerin olduğu ülkemizin yerli üretim malzemeleri koruyalım ve kullanalım.

Unutmayalım ki; her malzeme kendi ülkesinin yerli malzemesidir.